İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi
Adres: M. Kemal Atatürk Bulvarı No : 42 35620 Çiğli / İZMİR

Telefon::(232) 376 71 76
Faks::(232) 376 71 00

Harita

Gana'dan Türkiye'ye Yatırım Çağrısı

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) katılımcılarından Petrofer A.Ş’nin sahibi Tamer Taşkın öncülüğünde Gana Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Carlos Kingsley Ahenkorah İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti. İki ülke arasında gerçekleştirilebilecek yatırımlar hakkında görüş alışverişi yapıldı.

Bölge’deki faaliyetler hakkında bilgi veren Basın ve Halkla İlişkiler Birimi’nden Bestenigar Peker, İAOSB’nin İzmir’de bulunan 13 OSB arasında ilklere ev sahipliği yapmış örnek bir OSB olduğundan bahsederek; “Bölgemiz 600 firma ve 40 bin çalışana ev sahipliği yapan 7,5 milyon metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş, özel bir kanunla yürütülen bir OSB’dir. Sanayicilerimize elektrik, su, doğal gaz gibi altyapı hizmetlerimizin yanı sıra sosyal aktivite merkezi, proje destek birimi ve ar-ge çalışmaları için hazırlanan olanaklarla sosyal ve proje hizmetleri de verilmektedir. 24 sektörün yer aldığı Bölgemizde hem akademik hem de teknik eğitim amaçlı yüzde 100 burslu İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Nedim Uysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni kurarak sanayicilerin sektörlerinde kalifiye eleman ihtiyaçlarını gidermektedir” dedi.

İzmir’de gerçekleşen 9 milyar dolar ihracatın üçte birine sahip olan İAOSB’nin Afrikalı yatırımcılar için büyük bir pazar olduğunu vurgulayan Taşkın, bir yatırımcının isteyebileceği enerji, liman ve bürokrasi konularında aradıklarını bulabileceklerini belirtti. Bölgemizin sanayicilerin seçtiği, beş kişiden oluşan yönetim kadrosu tarafından yönetilerek, hükümetten bağımsız kuralların yürütüldüğünün altını çizen Taşkın, bu durumun ithalat ve ihracat konusunda kolaylık sağladığını söyledi.

Kendi ülkelerinde bir serbest bölgeye sahip olduklarını belirten Ahenkorah “Biz Gana olarak çok güçlü bir ekonomiye sahibiz, ülkemizde yatırım yapmak isteyen herkese yol gösterip destek oluyoruz. Bugün Gana’da yatırım yapmak isteyen biri gümrük vergisi ödemeden Mısır, Libya, Tanzanya gibi birçok ülkeye satış yapabilir. Organize sanayi bölgelerinde arsa satın alıp üretim yapabilirsiniz” diyerek Türk sanayicilerine yatırım çağrısında bulundu.

Afrika ile devamlı ticari ilişki içerisinde bulunduğunu belirten Taşkın, Afrika ülkelerinin katma değerli ürünler üretmesi gerektiğini belirterek; “Ülke olarak OSB’lerinizin ayrı bir kanun ile yönetilmesinin yanı sıra, ülkenizin keskin kurallarını kaldırmanız ve Afrika Bölgesi olarak ülkelerinizi dışarıya açmanız gerekmektedir. Yatırımcı kazanmanın en kolay yolu turist gezilerinden gelir çünkü turizm bir ülkenin güvenilirliğini kanıtlar. Biz Türk sanayiciler olarak sizlere her türlü desteği ve deneyimi aktarmaya hazırız” tavsiyelerinde bulundu.

Diğerleri

İAOSB Yerleşim PlanıİAOSB MedyaİAOSB Haber DergisiİAOSB Tanıtım FilmiİAOSB Dosya İndir