İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi
Adres: M. Kemal Atatürk Bulvarı No : 42 35620 Çiğli / İZMİR

Telefon::(232) 376 71 76
Faks::(232) 376 71 00

Harita

Elektrik Şebekesinin İşletilmesi

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi kurulduğu tarihten beri hizmet veren Elektrik İşletme Birimimizde; 2 Elektrik Mühendisi, 7 Elektrik Teknisyeni görev yapmaktadır. Herhangi olumsuz ve acil durumda hazır bulunan ekibimiz ile bayram, resmi tatiller ve hafta sonları dahil 7/24 hizmet verilmektedir. 
 
İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Sanayi Tesisleri ve OSB’nin hizmet tesislerinin; kaliteli, kesintisiz elektrik alması için gerekli altyapıların projelendirilmesini, ihalesini, uygulama aşamasında ve kontrolünde görev yapan Elektrik İşletme Birimi, uygun fiyata elektrik tedariki, faturalama, arıza, bakım, enerji verimliliği, SCADA ve Enerji Yönetim Sistemleri konularında da çalışmaktadır.
 
İAOSB Yönetim Kurulumuzun; Elektrik Dağıtım Şebekesinin yenilenmesi kararı ile 2005 yılında başlayan çalışmalar, tüm trafo ve dağıtım merkezlerinin aynı yerde yeniden tesis edilmesi, tüm yüksek gerilim havai hatlarının yerine kablo hatlarının tesis edilmesi, örnek bir koruma sistemi kurulması ve çevre aydınlatma altyapı tesisleri ile 2008 yılı Haziran ayında tamamlanmıştır. Bu proje ile şebeke kaynaklı elektrik arızalarına bağlı elektrik kesintileri yok denebilecek seviyelere çekilmiş, sanayi tesisleri trafo merkezlerindeki arızaların diğer katılımcılara etkileri minimize edilmiştir.
 
Katılımcılarının artan elektrik talepleri ve Elektrik Dağıtım Şebeke İyileştirmesi yapan İAOSB’nin ve kapasite artışına giderek 120 MW güce çıkan Ataer Enerji’nin, Ulusal Şebekeye 154kV’luk Yüksek Gerilim tesisleri ile bağlanması zorunlu hale geldiği için 154 kV trafo merkezi ve havai hatlar tesis edilerek TEİAŞ şebekesine bağlantılar yapılmıştır. Bu proje kapsamında İAOSB Elektrik Dağıtım Şebekesini besleyen iki adet 140/160 MVA gücünde trafo tesis edilmiştir.
 
Günümüzün en önemli konularından biri Sanayi Tesisleri, OSB Hizmet Tesisleri ve Çevre aydınlatmasında enerjinin verimli kullanılmasıdır. İAOSB, üç mühendisten oluşan Enerji Yönetim Birimi ile eğitim ve bilgilendirme toplantıları organize ederek, ulusal ve uluslar arası proje ve destekler ile katılımcılarına hizmet vermektedir.
 
Tesis edilecek Scada ve enerji yönetim sistemleri ile Elektrik, Su ve Doğalgaz Şebekelerinin işletilmesi, detaylı istatistik bilgilerin edinilmesi, güvenlik kamera ve ihbar sistemleri tesis edilmesi gibi birçok alanda Sanayiciye daha kaliteli hizmet sunulmaya çalışılacaktır.


İletişim için:

Murat AVCI        - Elektrik İşletme Şefi             228
Bahadır BAYKUŞ - Elektrik Mühendisi                238
 

İAOSB Yerleşim PlanıİAOSB MedyaİAOSB Haber DergisiİAOSB Tanıtım FilmiİAOSB Dosya İndir