İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi
Adres: M. Kemal Atatürk Bulvarı No : 42 35620 Çiğli / İZMİR

Telefon::(232) 376 71 76
Faks::(232) 376 71 00

Harita

Başkanın Kaleminden

 

Değerli sanayici dostlarım;
 
27 Şubat 2023 tarihinde gerçekleştirilen 21. Olağan Genel Kurulumuzun ardından, Bölge katılımcılarımızın güveni ve desteği ile yeni dönemde Bölgemizi temsil edecek ekip olarak seçilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bölgemizi Türkiye’nin sayılı ve en modern OSB’leri arasına taşımak için gayret gösteren, tüm geçmiş dönem yönetim kurullarımızda görev almış arkadaşlarımıza, Katılımcılarımız adına teşekkür etmek istiyorum.
 
Unutulmamalıdır ki seçim süreci bir maraton değil, bir bayrak yarışıdır. Yönetim ve denetim kurulumuz, OSB Üst Kuruluşu temsilcilerimiz ve siz değerli Bölge Katılımcılarımızla birlikte bu bayrağı daha yüksek noktalara taşıyıp, Bölgemizin yeni başarı hikayelerini hep birlikte yazacağız.
 
İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi, hepimizin mabedi. İşimizi yürütüp aşımızı kazandığımız, istihdam sağlayıp ülke ekonomisine can verdiğimiz Bölgemiz, farklı vizyonlara sahip yeni yönetimimizin gücü ve enerjisi ile yepyeni bir boyut kazanacak…
 
Öncelikle şunun altını çizmek isterim ki attığımız her adımın, yürüttüğümüz her çalışmanın, planladığımız her projenin başında; şeffaflık ve hesap verilebilirlik bizim pusulamız olacak… Bir çalışmanın fikir aşamasından hayata geçirilmesine uzanan tüm süreçlerde katılımcılarımızın bütün sorularını ‘şeffaf yönetim’ anlayışımızla yanıtlayacak, konulara uzak durmak yerine dahil oldukları için kendilerine teşekkür edeceğiz…
 
Bölgemizin kaynaklarını doğru kullanarak, gelir getirebilecek noktaları analiz edecek, bu doğrultuda yeni hizmetler için gerekecek mali altyapının güçlü bir şekilde devamlılığını sağlayacağız. Bölgemizin kazanacağı değer, işletmelerimize yansıyacak, fabrikalarımızın gücüne eklenen bu güç, ülke ekonomisine ‘daha fazla can’ verecektir.
 
Bölgemiz için hizmet yolculuğuna çıkarken siz değerli Katılımcılarımıza ‘Hayallerimiz var’ demiştik. Hayallerimizi gerçeğe dönüştürmek için ihtiyaç duyduğumuz gücü sizlerden aldık. Vakit; var gücümüzle, tüm birikimimizle gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz projelerimizin üstünde yoğunlaşma vakti… Bu doğrultuda hayata geçirmeyi planladığımız, sizlerle paylaştığımız ve bizlere inandığınız ‘hayallerimize’ kısaca değinmek istiyorum.
 
Bölgemizi daha geniş alanlara taşımak öncelikli hedefimiz… Milli bir mutabakat içinde devletimizin de desteği ile Çiğli Arıtma Tesisi’nden Kaklıç Havalimanı’na uzayan aks üzerinde genişleme sürecini hayata geçirmeyi planlıyoruz. Taleplerimizi sözlü olarak yetkililere ilettik. İlerleyen süreçte konuyla ilgili gelişmeler oldukça, siz değerli Katılımcılarımız ile paylaşacağız.
 
Hizmet destek alanlarımızı Bölgemize yapacağımız yatırımlar için sürekli kaynak sağlayan alanlara dönüştürmek için buralarda yap-işlet niteliğinde projeler geliştireceğiz. Bu alanlarda; teknoparklara, Ar-Ge merkezlerine, ofislerin ve home-office’lerin yer alacağı komplekslere yer vermek istiyoruz.
 
Bir diğer odağımızı, sanayinin en büyük gider kalemi olan enerji üzerinde yoğunlaştırmayı planlıyor, enerji yatırımlarına imza atmak istiyoruz. Dışa bağımlı olduğumuz enerji konusunda kendi kendine yetebilen bir Bölge haline dönüşmeyi hedefliyoruz. Bunun için enerji kümelenmelerini planlayıp, güneş enerjisi tarlaları ve rüzgâr enerjisi santrallerini kurmak, ‘hayata geçirmeye hazırlandığımız’ hayallerimiz arasında yer alıyor.   
 
Sanayide en çok dile getirilen konulardan bir diğeri de ara eleman sıkıntısı…
Bu bağlamda etkin bir İnsan Kaynakları birimi oluşturmayı, Katılımcılarımızın eleman taleplerine hızla ve nitelikli personel ile yanıt vermeyi amaçlıyoruz. Özellikle mavi yaka istihdamında personele verilecek eğitimlerle, bu alanda Türkiye’ye rol model olmak istiyoruz.
 
Yine Bölgemiz ile Ege Bölgesi Sanayi Odası arasındaki EBSO Binasına ilişkin protokolü bir an önce somut hale getirerek, Sanayi Odamızı Bölgemiz sınırları içerisine taşımayı hedefliyoruz. Sanayiye ve ekonomiye yön veren öncü kurumlar arasında yer alan Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın İAOSB içinde faaliyet göstermesi, Bölgemizin prestijini kuvvetlendirecek, itibarına değer kazandıracaktır.
 
Tüm bunların yanı sıra sosyalleşmeyi de çok önemsiyoruz. Duayen sanayicilerimiz ve Bölgemize önemli hizmetlerde bulunmuş değerli isimler ile bir araya gelerek, bizlere yol gösterecek görüş ve fikirlerini almayı çok kıymetli buluyoruz. Bu kapsamda belirli aralıklarla düzenleyeceğimiz organizasyonlarda ‘beyin fırtınası’ yaparak yeni fikirlerin doğmasına olanak sağlamak istiyoruz.
 
Tecrübeye duyduğumuz saygı ve güvenin yanı sıra genç sanayicilerimize de çok güveniyor ve inanıyoruz. Enerjileri, vizyonları ve azimleri ile değer zincirimize önemli katkı sağlayacaklarından emin olduğum genç sanayicilerimizi ‘birlik çemberimizin’ içerisine alma fikrinden yola çıkarak, Genç Sanayiciler Kulübü kurmak istiyoruz.
 
Ve elbette değişen ve dönüşen dünyada ilerleyebilmenin en önemli ayaklarından birisi olan üniversite-sanayi iş birliğinin gücüne inanıyor ve destekliyoruz. Bu nedenle yüksekokul ve üniversitelerle iş birliği içerisinde, değerli akademisyenlerimizle know-how geliştirecek çalışmalara imza atmayı hedefliyoruz.   
 
Şunun altını çizmek isterim ki ben ve seçilen tüm arkadaşlarım, paylaştığımız tüm fikirlerimizi hayata geçirmek için var gücümüzle, dürüstlük ilkesini esas tutarak, canı gönülden çalışıyoruz. Aldığımız bayrağı teslim edene kadar da çalışmaya devam edeceğiz...
 
Hizmet verdiğimiz tüm süreçlerin samimiyetimizle yoğrulduğuna şahit olacak Katılımcılarımızın desteğinin, kazandığımız itimat ve güvenin gücüne güç katacağını biliyor, Bölgemizin güzel günlere ev sahipliği yapacağını bugünden görebiliyoruz…
 
Son olarak ‘kapsayıcı olmanın’ en önemli prensiplerimiz arasında yer aldığını da belirterek sözlerimi noktalamak istiyorum. Kapımız sonuna kadar tüm Katılımcılarımıza açık. Beyan ettiğiniz fikirleri önemsiyor, zenginliğimize zenginlik katacağını biliyoruz. Olumlu-olumsuz geri bildirimleriniz ile Bölgemiz için en doğru resmi birlikte çizmeye biz hazırız.
 
Verdiği destek ve güven ile hizmet azmimizi tetikleyen tüm Katılımcılarımıza şahsım, yönetim ve denetim kurulu üyelerim ve OSBÜK temsilcisi arkadaşlarım adına buradan bir kez daha teşekkür ediyor; sağlık dolu günlerde birlikte nice başarılara imza atmayı diliyorum… 
 
Cenk KARACE
İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı

 

İAOSB Yerleşim PlanıİAOSB MedyaİAOSB Haber DergisiİAOSB Tanıtım FilmiİAOSB Dosya İndir