İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi
Adres: M. Kemal Atatürk Bulvarı No : 42 35620 Çiğli / İZMİR

Telefon::(232) 376 71 76
Faks::(232) 376 71 00

Harita

İzmir'de Eko-Endüstriyel Park Dönüşümü: Yeşil İAOSB

Nüfusun ve sanayi üretiminin her geçen yıl artıyor olması; büyüyen dünya ekonomisinin, artan ham madde ve enerji ihtiyacının, ekonomik faaliyetlerin çevreye verdiği olumsuz etkiler; İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesinin (İAOSB) dikkatinde olan hususlardır. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Kalkınma Ajansları gibi kamu kuruluşları da; sanayi üretiminde kaynak verimliliğinin daha üst seviyede sağlanması ve üretim kaynaklı çevresel sorunların en aza indirilmesi konularını gündemlerine almışlardır.
 
İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi, bu konuda üzerine düşen görevi yerine getirmek ve Yeşil OSB’ye dönüşümde önemli bir adım atmak amacıyla İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) duyurduğu 2018 Fizibilite Destek Programı’na başvurmuş; 2018 Ekim ayında bu destekten yararlanmaya hak kazanmıştır.  İzmir Kalkınma Ajansı ile İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi, 31 Ekim 2018 tarihinde bu destek özelinde bir sözleşme imzalamışlardır.
 
Çevresel uygulama örneklerinden olan Endüstriyel Simbiyoz, Eko-verimlilik, Enerji Verimliliği, Enerji-Kaynak-Bilgi Yönetim Sistemi, İleri Arıtma, Yağmursuyu Hasadı, Döküm Kumu Geri Kazanım Tesisi, Metal Geri Kazanım Tesisi, Plastik/Ambalaj Geri Kazanımı, Çamur Susuzlaştırma Hizmet Aracı gibi hizmet ve çalışmalardan Bölgemiz için uygun olanların belirlenmesinde; İzmir Kalkınma Ajansı’ndan alınacak Fizibilite Desteği önemli bir rol oynayacaktır. Bu bağlamda İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi, Yeşil OSB’ye dönüşüm yolunda kendisi için en uygun çözümleri tespit edebilecek; İzmir ve Türkiye için örnek olacak bir proje ile bir misyonun temsilcisi olacaktır.
 
İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi, söz konusu proje ile İzmir sanayisinin çevreci bir yaklaşım ile rekabet gücünün artırılması ve sanayide kaynak verimliliğinin sağlanmasına yönelik öncü bir çalışma başlatmış olacaktır.

Diğerleri

İAOSB Yerleşim PlanıİAOSB MedyaİAOSB Haber DergisiİAOSB Tanıtım FilmiİAOSB Dosya İndir