İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi
Adres: M. Kemal Atatürk Bulvarı No : 42 35620 Çiğli / İZMİR

Telefon::(232) 376 71 76
Faks::(232) 376 71 00

Harita

Enerji Verimliliği Projesi : Near Zero Zone Project

Küresel rekabet koşullarında firmalarımızın kar oranlarının gerilemesi karşısında, üretim maliyetlerinin düşürülmesi açısından sanayi kuruluşlarında enerjinin verimli kullanılması büyük önem taşımaktadır. Enerji verimliliği çalışmaları, ürün kalitesinden taviz verilmeden üretim sürecinde en az enerji kullanılması için neler yapılması gerektiğini ortaya koymaktadır.
 
T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Amerikan Enerji Bakanlığı işbirliği ile organize edilen Enerji Verimliliği Projesi (Near Zero Zone Project - NZZ) için olumlu yaklaşımımız ve İAOSB’nin potansiyelini dikkate alan ABD Heyeti, Türkiye’den pilot bölge olarak bölgemizi seçtiğini bildirmiş ve bölgemizde faaliyet gösteren 20 sanayi firmasının tesislerinde enerji verimliliğine yönelik ön ve detaylı etütler yapılmıştır.
 
İAOSB Enerji Yönetim Birimi ve ABD Enerji Bakanlığı teknik elemanlarının işbirliği ile yürütülen bu proje kapsamında seçilmiş 20 katılımcımızın hiçbir bedel ödemeden enerji kullanımlarının analizi yapılmış, enerji tasarrufu sağlayan çözümler, maliyetleri ve makine-ekipman yatırımını gerektiren çözümlerin kendilerini amorti etme süreleri belirlenmiş ve her firma için kapsamlı bir rapor hazırlanmıştır. Proje finansmanı Amerikan Enerji Bakanlığı tarafından sağlanmıştır.
 
Enerji Verimliliği Analiz Sonuçları;
Amerikan Enerji Bakanlığı  hibe desteği ile firmalara iletilmiştir. (Bu yöntemde, rapora göre uygulama yapıp yapmamak veya  çözümler için önerilen marka ve ürünlerin alternatiflerini kullanmak mümkün olmuştur.) 
 
Rapor sonucunda toplam enerji verimlilik potansiyeli ve bu tasarrufu yapabilmek için hangi makine ve teçhizatta nasıl bir değişiklik yapılması gerektiği ve bu değişikliklerin maliyetleri firmalara iletilmiştir.
 
Enerji Verimliliği Analiz Sonuçları,  çözümlerinin maliyetleri ve kredi olanaklarını içeren detaylı raporların hazırlanması ile Sıfıra Yakın Bölge Projesi tamamlanmış olup Türkiye’nin diğer OSB’lerine örnek olarak yaygınlaştırma çalışmaları yapılmıştır.

Diğerleri

İAOSB Yerleşim PlanıİAOSB MedyaİAOSB Haber DergisiİAOSB Tanıtım FilmiİAOSB Dosya İndir