İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi
Adres: M. Kemal Atatürk Bulvarı No : 42 35620 Çiğli / İZMİR

Telefon::(232) 376 71 76
Faks::(232) 376 71 00

Harita

İzmir İçin Bilişimde Paydaşlık Organizasyonu

İzmir Kalkınma Ajansı’nın 2014 Yılı Mali Destek Programı kapsamında, bilgi ve iletişim teknolojilerinin ortaya koyduğu tüm olanakları akıllı ve etkin bir şekilde kullanarak İzmir’in güvenli ve güvenilir bir şehir olmasına katkıda bulunmak amacıyla geliştirilen “İzmir İçin Bilişimde Paydaşlık Organizasyonu” Projemiz ile acil durumlara müdahale sürelerinin kısaltılması ve üst düzey güvenlik teknolojilerinin geliştirilmesi hedeflenmiştir.
 
İAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi UĞURTAŞ, İZKA Genel Sekreter Vekili Murat YILMAZÇOBAN ve İAOSB Bölge Müdürü A. Doğan HÜNER ile birlikte 29 Aralık 2014 tarihinde Sözleşmesi imzalanan Projemiz; İAOSB’nin giriş çıkış noktalarında araç akışı ile ilgili verilerin özel sistem ve yazılım aracılığı ile toplanması, işlenmesi, paylaşılmasını ve İAOSB ile çevresindeki yangınların algılanma süresinin azaltılmasına olanak veren Bölge geneli yangın izleme sistemlerini içermiştir.
 
İzmir Büyük Şehir Belediyesi’ne bağlı İtfaiye Daire Başkanlığı ve İzmir Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğü, Projemizde iştirakçi olarak yer almışlardır. İZKA tarafından %75 oranında desteklenmeye hak kazanan projemiz, Ocak 2016’da tamamlanmıştır.
 
 
Proje kapsamında 19’u plaka tanıma, 38’i ise genel izleme kameralarından oluşan kamera takip sistemi kurulmuştur. Günümüzde 22 adet plaka tanıma kamerası etkin olarak çalışmaktadır. İAOSB’nin 10 farklı noktasında yer alan giriş-çıkışlara yerleştirilen takip ve plaka tanımlama kameraları, Bölge’ye giriş/çıkış yapan her bir aracın plakasını, giriş/çıkış yaptığı kesin zamanı takip etmekte ve kayıt altına alınmaktadır. Proje kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğü ile yaptığımız iş birliği kapsamında kamera görüntüleri ve kayıtları Bölgemizde bulunan Polis Karakolunda kurulan ekran ve sistem sayesinde Karakol tarafından da eş zamanlı olarak takip edilebilmektedir. 
 
Yapılan bu teknolojik yatırım ile entegrasyon içerisinde sistemin artan güvenlik tehditlerine karşı daha proaktif ve dinamik bir yapıya kavuşabilmesi için İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde genelinde sabit nöbet noktaları yerine ikişer kişinin görev yaptığı 5 adet aracın Bölgede günde her noktadan ortalama 20 kez devriye geçtiği bir sistem oluşturulmuştur. Bu proje ve beraberinde yürütülen tüm güvenlik çalışmaları ile birlikte Bölgemiz güvenliği daha ileri bir noktaya taşımıştır.
 

Diğerleri

İAOSB Yerleşim PlanıİAOSB MedyaİAOSB Haber DergisiİAOSB Tanıtım FilmiİAOSB Dosya İndir