İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi
Adres: M. Kemal Atatürk Bulvarı No : 42 35620 Çiğli / İZMİR

Telefon::(232) 376 71 76
Faks::(232) 376 71 00

Harita

Başkanın Kaleminden

Seçim Bir Geçsin

Değerli Sanayici Dostlarım;
 
Uzun süredir hazırlandığımız “İAOSB Sanayi 4.0; İnsan-Toplum-Teknoloji” Sempozyumumuz, bölgemize yakışır düzeyde ve çok başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Gerek konuşmacı ve panelist olarak değer katan konuklarımızın verdiği bilgi ve görüşler, gerekse toplantıyı sürekli canlı tutan izleyici kitlemizin ilgili ve sıcak yaklaşımı hepimizi mutlu etti. Bu programı düzenlerken Sanayi 4.0’ı masaya yatıracak, her yönüyle toplumumuzun tartışmasına açacağız demiştik ve sanırım başarılı olduk. Bu süreçte sempozyumumuza katkı veren, emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür etmek isterim.
 
Küresel ekonominin etkileri ile mücadele ederken, küresel güçlerin müdahaleleri özellikle bölgemizi ve Ortadoğu’yu rahat bırakmıyor. ABD’nin tek taraflı Kudüs kararı sonrasında doğal olarak gelişen Filistin halkının tepkisine şiddetle verilen cevabın kabul edilmesi, hoş görülmesi mümkün değildir. Yaşanan insanlık ayıbının ve suçunun hiçbir siyasi ve politik açıklaması olamaz. Türkiye olarak Özgür Filistin duruşumuzdan ödün vermeyerek, uluslararası arenadaki gayretlerimiz sürmektedir.
 
Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği aday tespitleri, ittifak çalışmaları derken siyaset öylesine gözümüzün önünü kapatıyor ki; bozulan finansal ve ekonomik dengeleri, piyasada gittikçe artan olumsuz beklentileri dahi gerçek anlamda tartışamıyoruz.
 
Döviz kurları ulaştığı yüksek seviyede sürekli bir oynaklık içinde. Faizler yükseliyor, menkul ve gayrimenkul şeklindeki varlıklarımız değer kaybına karşı direniyor. Şirketlerimizin bilançolarının yıpranmasının yanı sıra artan borçlara karşılık ortaya çıkan yeniden yapılandırmalar finansal yapımızı zorluyor, ülkemizin risk primi artıyor.
 
Aslında, ABD’den 2013 yılının Mayıs ayı ortalarında parasal muslukların kısılmaya başlayacağının ilk sinyalleri gelmişti. Bu değişimin, zaman alacağı da belliydi. Ancak geçtiğimiz 5 yıl boyunca, bu duruma pozisyon üretemeyen tek ülke Türkiye oldu. Kırılgan beşli içerisindeki diğer dört ülke değişti, listede kalan tek biz olduk.
 
İşin ilginç yanı, Türkiye’nin içinde bulunduğu meseleler konusunda da bir uzlaşma söz konusu değil. Bir taraf sadece büyüme ve ihracat rakamlarına bakıyor, diğer taraf ise cari açık ve ithalata. Büyüme ile kalkınma arasındaki ilişki bile net olarak ortaya konamıyor. Büyümenin hanelerin refah payına ya da istihdama etkisi istenilen düzeyde değil. TÜFE ile tüketici boğuşurken,  Yİ-ÜFE rakamları üretenleri sıkıştırıyor. Seçim denince akla gelen finansal vaatler, aflar ile bütçe açığı gerçeği yine önümüzde. Herkesin kafası karışık.
 
Daha iyi bir gelecek talebimiz var. Bu kapıyı açacak anahtarlardan biri para-değer ilişkisi. Ancak iş dünyasında ayakta kalabilmek için ciddi bir biçimde paranın arkasına odaklanma söz konusu. Ancak para kazanmak için yapılan işler, değer ile yaratılmazsa orta ve uzun vadede yerlerini koruyamayacaktır.
 
Ama bugün, 24 Haziran’a odaklanan yaşamımızda, sanayi, tarım, eğitim politikamız, faiz, enflasyon politikamız, maliye ve para politikamız,  istihdam politikamız, dış politikadaki ekonomik tercihlerimiz ne olacak konuşmuyoruz.  Tüm ülke olarak kim Cumhurbaşkanı olacak, kimler bakan olacak, kimler meclise girecek, kimler 2019 yerel seçimlerinin adayları olacak soruları ile meşgulüz.
 
Ne olacak bu durumlar dediğimizde ise, “bir seçim geçsin konuşuruz” cevabı önümüze geliyor. Ancak unutulmaması gereken bir şey var. Koltuklarda kimler olursa olsun 25 Haziran sabahı hepimiz aynı sorunlarla yüz yüze olacağız.
Bizler iş dünyası olarak işleri durdurmak yerine, ciddi bir takibe devam etmeye, dövizi-faizi suçlamak yerine kendi eksiklerimizi görüp düzeltmeye çalışıyoruz. Çünkü bu seçimde, daha önceki seçimler gibi gelip geçecek ancak bu arada harcadığımız zamanın, kendimizin ve şirketlerimizin ömründen gittiğini de unutmamalıyız. 
 
Bu ay içerisinde, Ramazan ayını karşıladık, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladık. Bu tür zamanlar toplumsal birlikteliğimizin ortaya çıkması için özel günler olarak yaşamımıza değer katıyor. 15 Haziran’da Ramazan Bayramı gelecek. Ben şimdiden Şahsım ve İAOSB Yönetim Kurulu adına Ramazan Bayramınızı kutluyor, esenlikler diliyorum.
 
 
 

 

İAOSB Yerleşim PlanıİAOSB MedyaİAOSB Haber DergisiİAOSB Tanıtım FilmiİAOSB Dosya İndir