İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi
Adres: M. Kemal Atatürk Bulvarı No : 42 35620 Çiğli / İZMİR

Telefon::(232) 376 71 76
Faks::(232) 376 71 00

Harita

Çevre

İAOSB, çevreye zarar vermeden üretme ilkesi ile, bu alanda gerekli tüm tedbirleri alan ve hayata geçiren bir Organize Sanayi Bölgesidir. 21.000 m3/gün kapasiteli, “Atık Su Arıtma Tesisi” nde bilgisayar kontrolünde ve dünya standartlarında arıtma yapılmaktadır.
 

 

 

Atıksu Arıtma Tesisi : İAOSB I. Atıksu Arıtma Tesisi 1993 yılında 12.000 m3/gün kapasite ile çalışmaya başlamıştır. İzmir civarında yapılan ilk atıksu arıtma tesislerinden biridir. 2000 yılında kapasite artışı sebebiyle 9000 m3/gün kapasiteli II. Atıksu Artıma tesisi, aynı proses prensiplerine bağlı kalınarak yapılmıştır. Tesisimizde İçme suyu analizlerinin ve atıksu analizlerinin yapıldığı bir adet laboratuar bulunmaktadır.

 

Yağmur Suyu Drenaj Kanalları : Bölgemizi sel felaketine ve su baskınlarına karşı koruyan, bölge çapında toplam 75 km'lik bir drenaj şebekesi ve 11 adet pompa istasyonu mevcuttur.

 

 

 

 

 

Yangın Havuzu: Bölgemizde, olası bir yangın felaketinde su rezervi olarak kullanılmak üzere 2500 m3’lük, 3 tankeri 2 dakikada doldurabilecek pompa istasyonu ve jeneratör sistemiyle donatılmış havuz bulunmaktadır. Havuz, Bölge katılımcılarının sosyal ihtiyaçlarını da karşılamak üzere Yüzme havuzu şeklinde projelendirilmiş, böylelikle ana amacı yangında hızlı bir şekilde su sağlamak olan havuzun, Bölge katılımcılarının kullanımına yönelik bir amaca daha hizmet etmesi sağlanmıştır.

 

Çevre Düzenlemesi ve Ağaçlandırma Çalışmaları: Çevreci kimliğiyle ön plana çıkan bölgemiz, çevre düzenlemesi ve ağaçlandırma çalışmalarına da önem vermektedir. Yeşil alanların bakımı ve düzenlenmesi yapılmakta, her yıl bahar mevsiminde bölgemize yeni ağaçlar dikilerek Sanayi bölgesi imajından uzak bir görünüm sergilemeyi hedeflemektedir. Atıksu Arıtma Tesisi’ndeki 5 bin metrekarelik alana 700 palmiye ağacı dikerek Bölgemizin yeşil alanına yenilerini eklemiştir. Böylelikle oluşturulan palmiye fidanlığında yetişen ağaçlar, ilerleyen yıllarda bölgemizin sokaklarına dikilecektir.

İletişim için:

Güçlü GEZGİN - Bölge Müdür Yardımcısı (Teknik) - 248
Yılmaz M. KİLERCİ - Arıtma Tesisi Şefi - 243

 

 

İAOSB Yerleşim PlanıİAOSB MedyaİAOSB Haber DergisiİAOSB Tanıtım FilmiİAOSB Dosya İndir